Minipivovary – kraj Vysočina

AR KOZLÍČEK HORNÍ DUBENKY

www.pivovar-kozlicek.cz

Pivovar Kozlíček je malý rodinný minipivovar, který sídlí ve vesničce Horní Dubenky na Javořické vrchovině. Byl založen na přelomu roku 2006. Pivovar nemá vlastní restauraci, pivo je tudíž dodáváno do smluvních restaurací, kde je čepováno jako regionální specialita.

Pivo se v Dubenkách vyrábí klasickým dvourmutovým postupem za dodržování Bavorského zákona o čistotě piva (Reinheitsgebot). Jako výchozí surovina je používán český humnový slad ze sladovny pivovaru Ferdinand v Benešově u Prahy, karamelové a speciální slady jsou dováženy z Bavorské sladovny Weyermann v Bamberku. Na chmelení je používán převážně Žatecký chmel dodávaný společností Bohemia Hop. Za kvalitu vyráběných piv zodpovídá majitel a sládek pivovaru v jedné osobě pan Milan Kozlíček.


RODINNÝ MINIPIVOVAR PACOV

www.minipivovarpacov.cz

Rodinný minipivovar Pacov byl založen v roce 2009. Navazuje na tradici vaření piva v bývalém pivovaru, založeném roku 1569. Nová varna se nachází u bývalé synagogy, proto máme světlý ležák Pacovský Golem 12%, tmavý ležák Pacovský Černý rabín 12%.


Vaříme i ochucené speciály. Naše pivo je nefitrované a nepasterované přírodní pivo s jemným zákalem. Hosté se mohou i účastnit jeho vaření. Rodinný minipivovar Pacov vlastní rodina Němcových. Pivnice, umístěná vedle sklem oddělené varny, má kapacitu 35 míst a je nekuřácká. Rodinná atmosféra pivnice i půvab malého města tvoří přitažlivý cíl návštěvníků.


JIHLAVSKÝ RADNIČNÍ PRÁVOVÁREČNÝ PIVOVAR A.S.

www.radnicni-jihlava.cz

Koncem roku 2010 byla zahájena rekonstrukce bývalé diskotéky v centru Jihlavy. Do podzemního prostoru byla dodána pivovarská technika s varnou na 500l, která byla otestována již v únoru 2011. Začátkem května došlo ke slavnostnímu otevření pivovaru i přilehlé pivnice.

Postupně nám kapacita v Jihlavě přestávala stačit a tak jsme hledali nové prostory.

V roce 2017 jsme začali s rekonstrukcí bývalého lihovaru v Kamenici u Jihlavy, kde jsme vybudovali varnu na 20hl. Pořídili jsme dva kvasné, tři ležácké a šest CK tanků. Pivovar jsme oficiálně otevřeli 27. července 2018 při příležitosti Kamenické pouti.

Nyní se v jihlavském minipivovaru specializujeme na spodně kvašená piva a v Kamenici u Jihlavy vaříme převážně svrchně kvašená piva. Kamenické pivo, což je regionální značka pro naše pivo z Kamenice, rozvážíme do nejbližšího okolí. Kromě klasických ležáků máme i speciály – zabijačkový (doppelbock), velikonoční (vídeňský ležák), pouťový (taky bude nějaký styl??) apod. Primární je pro nás značka MadCat. K ní patří především svrchně kvašené speciály, různé pivní styly i „experimenty“ našeho sládka. Single hop ALE, IPA, NEIPA, Sourbeer, Stout – prostě všechno o čem přemýšlíme a co nás baví.


PIVOVAR URBAN TŘEBÍČ

www.pivovar-trebic.cz

Pivovar byl vybudován v původních budovách sladovny a bramborárny, které byly v letech 2011 a 2012 kompletně zrekonstruovány a dostavěny. Na opravy přispěly i dotace z fondů Evropské unie. Na jaře 2012 byly instalovány technologie mini-pivovaru.

Vaří se zde poctivé přírodní nepasterované a nefiltrované pivo klasickým způsobem z těch nejlepších surovin. V nabídce jsou na jedné straně klasické „české“ ležáky plzeňského typu, které tvoří trvalý základ sortimentu a na které je náš pivař zvyklý. Na druhé straně je nabídka obohacena o celou řadu speciálů, které velké průmyslové pivovary na našem trhu nenabízí, včetně svrchně kvašených piv, které jsou běžné hlavně v „anglo-saském“ světě. Aktuální nabídka speciálů je dostupná na webu.


ŽELIVSKÝ KLÁŠTERNÍ PIVOVAR

www.zeliv.eu

První zmínky o vaření piva v premonstrátském klášteře na Želivě jsou už ze 14 století. V polovině 15 století král Jiřík z Poděbrad zkonfiskoval želivský klášter ve prospěch husitského rodu Trčků, kteří zde vládli více než 130 let. Patřilo k dobrému tónu v tehdejší společnosti, aby feudální pán na svém zámeckém sídle, měl dobrý pivovar. Trčkové a jejich následovníci se zřejmě vaření piva hojně věnovali o čemž svědčí zachovaný popis zdejšího pivovaru z roku 1617.

Premonstráti po navrácení želivského panství ve vaření piva pokračovali. Více než 300 letá tradice vaření piva v klášteře Želiv v nové době byla přerušena roku 1907, kdy klášter Želiv by zachvácen velkým požárem. V roce 2010 Kanonie premonstrátů založila nový pivovar Želivský klášterní pivovar  a provedla základní rekonstrukci pivovaru, při které byla nejen instalována moderní výrobní technologie, ale i provedeny stavební úpravy. Pro naše zákazníky jsme připravili zážitkový pivovar,  který nabízí nejen celou řadu  druhů piv, jak klasický ležáků tak i speciálů, ale i svrchně kvašená piva typu American Ale nebo Abby Ale, ale také zajímavéexkurze v provozu pivovaru, či víkendové zákaznické vaření piva.


JELÍNKOVA VILA VELKÉ MEZIŘÍČÍ

www.jelinkovavila.cz

Minipivovar v Jelínkově vile (dříve též zvaný jako Malostránský) byl vystavěn a zprovozněn v průběhu let 2003 – 2004.

První vaření piva zde proběhlo na Velký pátek 9. dubna 2004. Pivovar tím navázal na staletou tradici vaření piva ve Velkém Meziříčí, která zanikla v únoru 1949. Maximální možnou varnou produkcí 4000 hektolitrů piva ročně se řadí do kategorie minipivovarů. Pivo se vaří tradiční rukodělnou metodou a poctivou českou cestou “varna – spilka – sklep”.


PIVOVAR KAMENICE

www.pivovar-kamenice.cz   

Pivovar Kamenice sídlí v objektu bývalého panského pivovaru v centru Kamenice nad Lipou. Krom vaření výtečného piva je naším cílem právě i záchrana nedoceněné, roky chátrající stavby v centru města.

 1. března 2017 byla uvařena první várka Kamenické 12 v minipivovaře zprovozněném v prostorách bývalé lednice. Ve zbytku rozlehlé budovy stále probíhá rekonstrukce. Po jejím dokončení, plánovaném na konec letošního roku, převezme výrobu “velký pivovar”,  umístěný v důstojných prostorách původní varny a minipivovar bude sloužit k výrobě speciálů, experimentům sládka, ale i zájemců z řad veřejnosti, pro které zde budou fungovat pivní workshopy a kurzy. Využívat jej budou moci i létající pivovary.   

 V rámci “zážitkové sekce” nebudou samozřejmě chybět ani exkurze. Součástí pivovaru bude i vlastní pivnice, skýtající vítané, pivu lichotící občerstvení.

Věnujeme si i prodeji sladu. 

Našimi pivnímu stálicemi jsou Kamenická 10, Kamenická 12 a polotmavá Kamenická 13, které doplňují sezónní speciály. 

Autor příspěvku: admin

1 komentář u „Minipivovary – kraj Vysočina

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *