Minipivovary – Královéhradecký kraj

PODORLICKÝ PIVOVAR RYCHNOV

www.pivovarrychnov.cz

Firma se nachází v původním Trčkově zámku v Rychnově nad Kněžnou. Když Trčkové objekt prodali rodu Kolowratů, ti ho přebudovali na pivovar. Po několik let ho provozovali a následně pronajímali. Poslední nájemce byl p. Jan Mikš, který nakonec pivovar zakoupil a celý zmodernizoval.

Bohužel přišel rok 1948, kdy proběhlo znárodnění a v roce 1962 uzavření pivovaru. V tomto roce se technologie pivovaru vybourala a namontovala se technologie sodovkárny. V roce 1993 došlo k restituci a objekt byl vrácen vnukovi původního majitele. Provoz sodovkárny byl rozšířen v roce 2008 o minipivovar. Tím se vnuk původního majitele vrátil k tradici svého rodu, alespoň v malém měřítku.


STAROČESKÝ PIVOVÁREK DOBRUŠKA

www.pivovar.dobruska.info

Novodobá historie vaření piva v Dobrušce byla ukončena ke konci roku 1995, kdy byl Pivovar v Dobrušce uzavřen v rámci tehdejšího státního podniku. Chátrající areál pivovaru byl v roce 2002 odkoupen společností Staročeský pivovárek, s.r.o. Dobruška, která začala s postupnou opravou celého areálu. V roce 2003 tak byla zprovozněna sladovna, pivovar se však nepodařilo obnovit, vzhledem k tomu, že na přelomu února března roku 2006 sladovna a pivovar opakovaně vyhořely. I přes nepřízeň osudu dochází k opětné rekonstrukci zařízení a V roce 2008, v lednu je obnoven provoz sladovny a v srpnu 2008 byla uvařena první várka piva – 12% Rampušák.


Pivovar vyrábí dva druhy piva 11% a 12%, obě stáčí do PET lahví o objemu 1,0 a 1,5 litru a do sudů 20, 30, 50 litrů. Piva jsou distribuována ve filtrované i nefiltrované podobě.


PIVOVAR LUČNÍ BOUDA

www.lucnibouda.cz

Od srpna 2012 v restauraci Luční bouda můžete ochutnat vlastní pivo Paroháč z nově otevřeného minipivovaru Luční bouda. K vaření je použiva vodu z pramene Bílého Labe. Varna pivovaru je umístěna v prostoru bývalé vinárny, která je vyzdobena historickou freskou z roku 1940, která skvěle podtrhuje krásu měděných varen.

Pro ty, kteří rádi experimentují, točíme několik druhů piva Paroháč, takže si každý přijde na své. Vyzkoušet můžete tedy nejen klasický světlý či polotmavý ležák, ale i tmavý či pšeničný speciál a svrchně kvašené pivo britského typu Indian Pale Ale. Blahodárné vlastnosti piva Paroháč můžete také načerpat v našich pivních lázních.


RODINNÝ PIVOVAR HENDRYCH

www.pivohendrych.cz 

Náš rodinný pivovar jsme založili v roce 2012 ve Vrchlabí. Za cíl jsme si dali přinášet radost a požitek všem, kteří ochutnají naše pivo. To bychom mohli charakterizovat jako exkluzivní, jedinečné a chuťově výrazné. Pevně doufáme, že na našem pivu i na tom, jak náš pivovar uvádíme v život, je vidět, že to děláme s nadšením a pořádnou dávkou zápalu.

Jsme rodinný minipivovar ve Vrchlabí a nabízíme výhradně nefiltrované a nepasterované, tedy živé pivo. Všechna naše piva vaříme na horní hranici EPM a výrazně chmelíme. Dosahujeme tudíž vysoké plnosti a hořkosti, čímž se zásadně odlišujeme od konkurence. Vaříme klasickým dvourmutovým způsobem s odděleným hlavním a vedlejším kvašením. Používáme výhradně kvalitní suroviny, chmel, kterým nešetříme a prémiový slad. Kapacita naší produkce, špičková technologie a naše vědomosti nám umožňují dlouhodobě udržet nejvyšší kvalitu a osobitou chuť našeho piva.

V současné době máme více jak 130 zákazníků od Špindlerova Mlýna přes Prahu až po Brno, ale také nás najdete v Hradci Králové či v Poděbradech . Aktuální seznam, kde jsme na čepu, naleznete v naší pivní mapě: http://www.pivohendrych.cz/mista-mapa


PIVOVAR CLOCK POTŠTEJN

Nadšení pro věc, ty nejlepší suroviny, neortodoxní přístup – to je CLOCK. Pojďte s námi objevovat fascinující svět pivní rozmanitosti. Bude nám ctí Vás provést.


PIVOVAR LINDR MŽANY

www.lindr-pivovar.cz 

Našim společným cílem je nabízet vám příjemné trávení volného času v nádherném venkovském prostředí. Proto byl náš objekt vybudován. Rádi bychom, abyste se u nás cítili jako doma. I proto jsme se vrhli do náročné rekonstrukce zchátralé budovy. Chtěli jsme toto místo a jeho historii zachovat. Pivovar LINDR Mžany je plný vzpomínek na staré časy a život ve Mžanech. Zároveň se stává moderním společenským centrem oživujícím nejen obec, ale i blízký region.

IDEA

Nosnou myšlenkou majitele komplexu pana Miloše Lindra již při zrodu mžanského pivovaru byla a stále je podpora místního dění, sportu a kultury. Tento neobvyklý a unikátní komplex nabízí: pivovar, restauraci, sál s divadelním jevištěm, dětské hřiště, wellness zónu, penzion, víceúčelové sportovní hřiště pro letní i zimní sezónu, posilovnu a kuželnu.

STŘET HISTORIE A MODERNÍ DOBY

Architektura a design pivovaru je strhujícím soubojem mezi historií a současností, v němž oba aktéři připravují poutavé představení. Chvilku oslní moderním osvětlením, nábytkem či nerezovými prvky interiéru. Následně zaujmou původní zachovanou klenbou a stěnou s viditelným režným zdivem bez omítky. Ani jeden ze soupeřů nemůže tuto šarvátku vyhrát. Naopak. Sami po chvilce poznají, že mohou vedle sebe v harmonii existovat a vytvářet ojedinělé prostory i atmosféru.


JUNGBERG HOŘICKÝ PIVOVAR

Jednoho letního dne jsme si splnili náš sen – uvařili jsme vlastní pivo. Bylo to pouhých 30 litrů, avšak síla zážitku a strhující dobrodružství nám udalo nový směr. Uchvátila nás vůně vařeného sladu, ještě více aromatický chmelovar i slavnostní moment přidání kvasnic.

Proces trýznivě dlouhého čekání na dozrání piva byl zakončen honosnou ochutnávkou a spokojenými úsměvy kamarádů a rodiny. Pocit naplnění z dobře vykonaného díla nás od té chvíle k pivovaření nadobro připoutal.

Chtěli jsme také, aby naše pivo mělo možnost ochutnat více lidí, s nimiž bychom se o svou radost z výroby piva podělili. Cesta nás zavedla k několika menším pivovarům, kde jsme si na pronajaté technologii mohli konečně uvařit dostatečné množství piva, nejen pro nás, ale také pro vybrané restaurace a hospody.

Děkujeme všem za chválu našich piv i ocenění jejich kvality. Vážíme si povzbuzení od pivařů, znalců a sládků z jiných pivovarů. Velmi nás těší zájem těch, kteří dosud považovali pivo za tak obyčejné. Teprve po napití našich piv poznali radost z plnosti, odvažné hořkosti a pestrosti chutí, které může s vášní vařené pivo nabídnout.

Díky vám náš příběh pokračoval a zamířil ke stálému místu, kde můžeme rozšířit produkci a potěšit vás dalšími pivními dobrotami. Tímto místem se stal pivovar v Hořicích, v němž se poslední várka uvařila v roce 1976. Rádi jsme s pokorou k našim předkům navrátili tradici vaření piva do Hořic a obnovili slávu hořického piva, jaká ho po dvě staletí provázela.


PECKÝ PIVOVAR

www.peckypivovar.cz   

Naše láska k pivu se zhmotnila v prvním a jediném pivovaru v Peci pod Sněžkou. Tedy vlastně v minipivovaru. Nemáme ambice vyrábět ve velkém. Vaříme tradičními postupy, s kvalitními českými ingrediencemi a z pramenité horské vody.

Dodržujeme všechny receptury, správné postupy, doby kvašení a doby zrání! Na vyšší úroveň jsme povýšili také chlazení piva a stáčení piva i výčepní zařízení v Pivnici. Prioritou je čistota při vaření.

Naše piva nesou označení Pivo Sněžka – jedno z nich navíc má jasný odkaz k této nejvyšší hoře v ČR. A k tomu všemu přidáváme něco navíc: krásnou krkonošskou přírodu a čistotu národního parku spolu s ubytováním v sousedícím Bouda Máma wellness hotelu.


SAFARI PIVOVAR

Safari pivovar je velmi ojedinělý projekt, kterým se propojila specifická výroba piva s provozem našeho parku. Pokud víme, tak v Evropě je pouze belgická ZOO Pairi Daiza, která se vlastním pivovarem také může pochlubit. Spolu s celkovou rekonstrukcí Restaurantu Lemur a dalšími letošními novinkami je náš vlastní pivovar pro návštěvníky safari parku a hosty v Safari Park Resortu další zajímavost a důvod, proč jet právě k nám. Zároveň chceme provozem pivovaru získat každoročně finanční příspěvek na zásadní chovatelský program dvorského safari parku, tj. celosvětovou ochranu nosorožců, kteří jsou nositeli jmen hlavních druhů našich piv. Z každého prodaného piva přispějeme na tento program 1 Kč, tudíž předpokládáme roční výnos ve výši 100-200 tis Kč. 

Slavnostní otevření našeho pivovaru proběhlo jak jinak, než 22. září 2018, kdy slavíme Světový den nosorožců – World Rhino Day a k tomuto dni každoročně předáme šek na vyčíslenou částku dle prodaných piv. Pivo ze Safari pivovaru je určené především pro prodej v areálu, mimo něj bude k dostání velmi vzácně – kapacita pivovaru je max. 1 200 hl / rok.


PIVOVAR NERATOV

www.pivovarneratov.cz/    

První zmínky o Neratovu v Orlických horách a vaření piva jsou z roku 1723, kdy chtěl řád Servítů vybudovat na známém poutním místě nový kostel a chtěl zde vařit i pivo. Nedostal však souhlas od Rokytnické vrchnosti, tak zůstalo jen u záměru. Po válce byli obyvatelé obce vystěhováni a kostel po zásahu panceřovou pěstí chátral. Po roce 1989 se do obce vrátil život díky občanskému sdružení pod vedením Mons. Josefa Suchára. Nově vzniklé chráněné dílny bylo potřeba finančně dotovat, tak vznikl za pomoci Ing. Jiřího Grosse projekt vybudování na břehu Divoké Orlice pivovar. Trvalo delší dobu, než byly zajištěny potřebné finanční prostředky ke stavbě.

25.11 2017 byla uvařena první várka spodně kvašeného ležáku.  Pivovar, sociální podnik- zaměstnává většinu osob se sníženou pracovní schopností, za první rok své existence uvařil bezmála 1000 hl spodně kvašených piv o stupňovitosti původní mladiny 7, 10,11,12 a 14. Mezi piva která návštěvníkům pivovar v roce 2018 nabídl patřil také míchaný nápoj z piva NeON tzn. Neratovský Osvěžující  Nápoj. Pro svá piva nakupuje pivovar slady z hanáckých humnových sladoven a chmel výhradně žatecký. Použitá voda je z místních horských pramenů s velice nízkou tvrdostí. Výrobní kapacita instalované technologie umožní v budoucnu uvařit až 3000 hl ročně. V prvním roce byla vařena piva dekokčním způsobem, do budoucna se uvažuje i o svrchně kvašených pivech.

Piva uvařená v Neratově pod značkami  PROROK, JANTAR a již zmíněný míchaný nápoj z piva NEON, jsou distribuována  zejména  v královéhradeckém a pardubickém kraji, dále jsou piva rozvážena i do Brna, Olomouce a připravuje se distribuce i do Prahy a do Ostravy.


PIVOVAR BERÁNEK

www.pivovarberanek.cz

Pivovar byl vybudován v historické budově Harrachovského špýcharu ve Stěžerech u Hradce Králové. První pivo jsme začaly vařit 28. 10. 2018. Vaříme na varně o kapacitě 22 hektolitrů. Pro zrání piva v ležáckém sklepě jsou k dispozici CK tanky ( 4 x 40 hl, 2 x 20 hl ).
Náš emeritní sládek je  IVAN CHRAMOSIL, vaří spodně kvašená piva, BERÁNKA, BERANA, ČERNOU OVCI a OVEČKU, příležitostně také vánoční a velikonoční speciály.
Pro hosty je k dispozici restaurace o kapacitě 80 míst, zahrádka – 60 míst a sál pro akce, svatby a školení se 120 místy. Komfort doplňuje dostatečná kapacita 50-ti parkovacích míst. 

Autor příspěvku: admin

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *