Minipivovary – Olomoucký kraj

PIVOVAR SVATÝ KOPEČEK OLOMOUC

www.svatokopeckepivo.cz

Svatokopecký pivovar, jak již vyplývá z názvu, se nachází na Svatém Kopečku, což je místní část Olomouce. Vznikl již v červnu 2009, kdy byla uvařena první „hrncová“ várka, ale oficiálním pivovarem, třetím v Olomouci, se stal 3.1.2012.

Patříme mezi nejmenší minipivovary u nás, a proto se nezaměřujeme na kvantitu, ale na různorodost pivních stylů, jak ve spodně kvašených pivech, tak i ve „svrchňácích“. Pivní svět je nekonečný….

Neprovozujeme vlastní hospodu; piva jsou dodávána do vybraných restaurací, pivnic a pivoték. Taktéž je možnost přímého nákupu v pivovaru.


MINIPIVOVAR HELF

www.pivovarhelf.cz 

Pivovar HELF má široký a nápaditý sortiment, vždy čerstvé, nepasterizované a nefitrované z chmelařského kraje na Hané.

Pivovar HELF vystřídal pivovar Osečan v jeho budově v moravském Oseku nad Bečvou. Vaříme jak klasickou metodou, spodně kvašená piva, tak i svrchně kvašené speciály typu IPA, APA, WITBIER atd. a to za použité moderních technologií. 


PIVOVAR CHOMOUT

www.pivochomout.cz

Jsme rodinný pivovar a vše co děláme, děláme s láskou k pivovarskému řemeslu. První várku jsme uvařili v srpnu 2014 a od té doby jsme už vyzkoušeli desítky různých pivních druhů. Naši stabilní nabídku tvoří šest piv, které doplňujeme o speciály. Kromě dobrého Ležáku máme rádi také svrchně kvašená piva, která nám dávají spoustu příležitostí k experimentování. A to nás baví a bavit nepřestane!

Pivo nefiltrujeme a nepasterujeme pro zachování jeho bohaté chuti. Používáme hlavně suroviny z regionu, čímž se snažíme podporovat rozvoj místních firem. Našim cílem je být regionálním pivovarem a dodávat pivo do restaurací v Olomouci a okolí. Varna o velikosti 24 hl a další zařízení nám umožňuje tohoto cíle dosáhnout. Pro zájemce, kteří se chtějí dozvědět o pivovarském řemesle více, máme připravené komentované prohlídky pivovaru spojené s ochutnávkou piva z tanků. Těší nás, že je o tyto prohlídky velký zájem. Kdo by se chtěl pivovarskému řemeslu přiučit má také možnost na našich zážitkových dnech vaření piva.

Máme rádi přírodu, a proto se chováme ekologicky. Z každé zakoupené PET lahve předáváme 1 Kč na projekt Ukliďme Česko a od června 2018 používáme kelímky Nicknack určeny pro opětovné použití.


PIVOVAR HUSAR

www.pivohusar.cz                       

Objekt pivovaru se nachází na rozmezí tří krajů v obci Koválovice – Osíčany (okres Prostějov).

Původně se jedná o historickou „HOSPODU U NÁDRAŽÍ“.

V roce 2015 prošel chátrající objekt celkovou rekonstrukcí a vznikl zde nový parní minipivovar s plánovaným ročním výstavem 2 000 hl.

V rámci rekonstrukce byl obnoven původní vzhled budovy a odstraněny nešetrné zásahy z dob nedávno minulých, kdy zde byla obecní prodejna. Instalace pivovarské technologie proběhla skrz nové stavební otvory v průběhu června roku 2015. Technologickou část minipivovaru vyrobila firma Strojtep. Dvou-nádobová varna má objem 1 500 litrů. Technologie dále obsahuje: 2 otevřené spilky (3 000 l), 6 ležáckých tanků (3 000 l), zásobníky teplé a ledové vody, strojní chlazení, plynový vyvíječ páry, mačkadlo sladu, úpravnu vody, řídící software atd. První várka piva byla v řemeslném pivovaru HUSAR uvařena v říjnu 2015.

Vyrábíme pivo řemeslným postupem za použití kvašení v otevřených kádích. Produkujeme pivo nefiltrované a nepasterizované se všemi zdravotními benefity a tradiční chutí. Místní voda, slady z Kroměřížska a Žatecký chmel dodávají našemu pivu tu nejlepší chuť a kvalitu.

Náš sortiment zahrnuje světlá piva stupňovitosti 11° a 12° a polotmavý speciál 13°. Příležitostně budeme vařit speciální piva a jsme schopni se přizpůsobit požadavkům zákazníků.


PIVOVAR WELZL

www.zabreh-pivovar.cz 

Pivo je vyráběno jednormutovou technologií s teplotou vystírání 37°C jako celosladové. Chmelovar trvá 90 minut a je při něm dosahováno 10 % odparu. Chmel je přidáván ve třech dávkách, na počátku kvůli intenzitě hořkosti, uprostřed pro zajištění harmonického doznívání a na konci z důvodů zachování chmelového aroma.

Hlavní kvašení probíhá na spilce v otevřených kvasných kádích při teplotě 10,5 °C po dobu 6-7 dnů. Pro kvašení je použit kvasničný kmen W 95, který se vyznačuje nízkou tvorbou esterů a vyšších alkoholů. Po skončení hlavního kvašení pivo dozrává v ležáckých tancích po dobu minimálně 40 dnů. Poslední fází výroby je stáčení do nerezových KEG sudů. Vyrobené pivo je nefiltrované a samozřejmě i nepasterizované.

Vyrobené pivo má zlatavou barvu, té je dosahováno kombinací sladů a zvolené jednormutové technologie. Použité slady jsou vyrobeny z moravského ječmene z kilometr vzdálené sladovny Zábřeh. Hořkost odpovídá 11 % pivu a její charakter je utvářen v první dávce českou poloaromatickou odrůdou Sládek v kombinaci s nejlepší českou (ale i světovou) aromatickou odrůdou Žatecký poloraný červeňák, který je přidáván v druhé a především pak ve třetí dávce.

Kombinací technologie rmutování a tradičního uspořádání spilka-sklep je dosahováno střední plnosti piva, která je dále zvýrazněna kvasinkami v něm obsaženými. Těch se v tomto pivu vyskytuje asi 1 milion v 1 mililitru piva.

Říz piva je možno hodnotit jako střední, čímž dokresluje charakter tradičního českého ležáku. I přesto se pivo Welzl 11 vyznačuje vyšší pěnivostí, což je dáno celosladovým sypáním a použitou jednormutovou technologií.

Díky nízké teplotě kvašení, dlouhé době ležení a použitému kmenu kvasnic W 95 se v pivu nevyskytují ovocné, esterové ani další negativní příchutě. Kvasinky W 95 se vyznačují též nízkou produkcí diacetylu. Tyto kvasinky taktéž pivu dodávají jemnou kvasničnou chuť a aroma.


PIVOVAR KOSÍŘ

www.pivovarkosir.cz  

Minipivovar Kosíř leží u nejvyššího hanáckého vrcholu Kosíř (442 m n. m.) a je přibližně vzdálen 17 km od Olomouce.
 

Nabízí tradičně vařené české ležáky, které jsou nefiltrované a nepasterizované s  jemným zákalem vytvořeným pivovarskými kvasnicemi.
Naší základní produkcí je světlý 12º ležák Gabriell a polotmavé 11º pivo Haltýř. V průběhu roku je na čepu možnost ochutnat vícestupňové speciály jako např. Vánoční speciál.

JAK VYRÁBÍME NAŠE PIVA?

Čtyřmi základními surovinami pro výrobu piva v Minipivovaru Kosíř jsou slady z hanáckého ječmene, kosířská voda, český granulovaný chmel a pivovarské kvasnice.

Pivo z minipivovaru Kosíř je nefiltrované, nepasterované vyráběné klasickou technologií. Kvašení probíhá na otevřených spilkách pomocí spodních kvasnic přibližně týden. Následné ležení piva probíhá v ležáckém sklepě při teplotě 2°C a to u 11º piva nejméně 27 dní, 12° minimálně 38 dní a u 13°piva 65 dní a více.

Autor příspěvku: admin

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *