Pivní rekordy a kuriozity

Nejrychleji vypité pivo:
1Podle Guinnesovy knihy rekordů je Steven Petrosino šampiónem v pití piva na rychlost. 22. června 1977 dokázal vypít jeden litr piva za 1,3 sekundy


Nejvíce vypitých piv:
Rekord o počtu vypitých piv v Guinnessově knize rekordů nenajdete, drží ho ale profesionální zápasník Andre the Giant, který dokázal v 70. letech během šesti hodin vypít 119 třetinkových piv, tedy jednu láhev za tři minuty.


Nejsilnější pivo:
Společnost BrewDog uvedla na trh nejsilnější pivo světa. Jmenuje se The End of the History (Konec dějin) a má rovných 55%! To už je pořádná síla. Aby toho nebylo málo, láhve tohoto piva jsou nacpané v ulovených zvířatech. Jedna stojí zhruba 15 000 Kč.


Nejstarším pivovarem na světě je Weihenstephan Brauerei (1040):
Nejstarší pivovar na světě najdete v Německu. První zmínka o vaření piva se v místním svatoštěpánském klášteře datuje už na rok 768. Vroce 1040 však teprve dostal oficiální povolení k vaření piva a prodeji jeho přebytků v okolí.


Pivní bar s největším výběrem piv na světě:
V roce 2002 se Dave Alexander z Washingtonu, D.C. zapsal do Guinnessovy knihy rekordů tím, že ve své hospůdce The Brickskeller nabízí 1072 různých piv.


Největší pivní sklenice na světě:  
Dva a půl metrů vysoká sklenice na pivo byla v jedné irské hospodě naplněna 1627 litry piva Guinness. A tím se tato sklenice zapsala do Guinnessovy knihy rekordů. Jak stylové.
Majitelé hospody s názvem Auld Dubliner Irish Pub obrovskou sklenici naplňovali několik hodin, zatímco asi 400 lidí tomu všemu přihlíželo (a samozřejmě náležitě popíjelo). Samotná sklenice vážila 408 kilogramů. Když se pak naplnila, váha stoupla na krásných 1.3 tuny.


20 sklenic najednou:
Reinhard Wurtz je australský občan, který si otevřel hospodu v Bavorsku – ráji pivařů. A Bavory dokázal porazit v jejich výsostné disciplíně, a sice nošení piva. Reinhard dokázal unést celkem 20 tupláků najednou. Zdolal s nimi vzdálenost 40 metrů. Nutno dodat, že litrový tuplák i se sklenicí váží 2,5 kilogramu. Rekordman tak ve svých rukách v dosti komplikované formě nesl 50 kilogramů.


Nejvíce hořké pivo:
Pokud nejde zrovna o nejrůznější belgické odrůdy, je pivo obvykle hořké. Některé více, některé méně. Pivo The Hop, které ve své pivnici začal vařit Peter Fowler, každopádně překoná v hořkosti kterékoliv jiné. Kromě toho, že je docela silné (8%), těší se 323 bodům hořkosti. Než přišel na trh The Hop, mělo nejvíce hořké pivo jen 200 bodů. Takže šlo o velmi významné zvýšení.


Nejdražší pivo
Nejdražším pivem je vcelku obyčejná láhev německého Löwenbrau. Nejde však jen tak o nějakou láhev. Tahle byla totiž vytažena z hořících trosek vzducholodi Hindenburg. Její cena se vyšplhala až na 18 000 dolarů.


Nejvyšší stavbou z pivních přepravek je komín Petra Takse, který 17. dubna 1997 na mezinárodním festivalu Pelhřimov – město rekordů dokázal navršit 44 beden na sebe. Komín postavený z vysokozdvižné plošiny měřil 12,1 metru.


Miloš Koželuh z Pelhřimova vypil 0,5 litru lahvového piva ve stoji na rukách za 17,98 s. Pivo z půllitru se mu podařilo vypít stejným způsobem v rekordním čase 8,79 s. Při pití rekordman udělá ze stoje na rukách klik a půllitr (lahev) uchopí pouze ústy. Jejich obsah do sebe poté předklonem hlavy doslova vyklopí.


Hana Zadinová z Havlíčkova Brodu vypila půllitr piva držíc sklenici v zubech bez pomoci rukou za 9,4 s. Rekordu bylo dosaženo 4. června 2003 v Pelhřimově.


Jiří Zvejška z Brna dokázal hodit prázdnou pivní plechovku o objemu 0,33 litru do vzdálenosti 13,51 metru.


Účastníci akce „Největší pivní štafeta na světě“ vypili v průběhu 17 hodin celkem 2662 piv značky Gambrinus. Štafeta se předávala ťuknutím vypitého půllitru s plným půllitrem nově příchozího účastníka. Rekordu bylo dosaženo 29. května 2004 v Šumperku.